Sposoby na przyśpieszenie metabolizmu

To, w jakim tempie pracuje nasz układ trawienny wpływa na kondycję fizyczną naszego organizmu oraz wygląd. Bardzo często, zbyt wolny metabolizm jest przyczyną nadwagi oraz otyłości.

Co zrobić aby przyśpieszyć metabolizm?

Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy poradnik „Jak w 10 krokach poprawić tempo metabolizmu?„. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Czy wiesz co jesz?
Metamorfozę rozpocznij od tego, by zweryfikować dostarczane pożywienie. Te, dostępne w supermaerketach jest bardzo niskiej jakości – sztuczne, modyfikowane i pełne szkodliwych substancji. Sugerujemy zaopatrywać się na lokalnych targowiskach. Tam właśnie dostaniemy produkty „z pierwszej ręki” – niemodyfikowane, bez GMO i innych szkodliwych substancji.

Krok 2: Ustal pory posiłków
Niezwykle ważnym aspektem jest regularność. Organizm pracuje wydajniej wtedy, gdy wszystko odbywa się systematycznie. Dlatego też priorytetem jest ustalenie stałych pór posiłków. Zaleca się jeść w odstępach wynoszących około 2-3 godziny.

Krok 3: Jedz częściej, ale mniej
Większa liczba posiłków (4-7 na dobę) to rozwiązanie, które sprawi, że organizm będzie trawił wszystko na bieżąco. Dzięki temu, żaden materiał nie będzie zalegał. Zbyt obfite posiłki stanowią jedną z najczęstszych przyczyn otyłości.

Krok 4: Pierwszy i ostatni posiłek
Bardzo często, mylnie uważa się, że to środkowy posiłek (zwykle obiad) jest najważniejszy. Dla naszego układu trawiennego kluczowe jest śniadanie oraz kolacja. Pierwszy posiłek musi być jak najbardziej obfity i pełnowartościowy. Ostatni zaś powinien dostarczać jak najmniej węglowodanów. Należy również zwrócić uwagę na porę skrajnych posiłków. Śniadanie należy konsumować do godziny od przebudzenia, a kolację nie później niż na trzy godziny przed snem.

Krok 5: aktywność fizyczna
Ruch to zdrowie. Przekłada się także na efektywniejszą pracę naszego układu trawiennego. Udowodniono, że codzienna kilkudziesięciominutowa aktywność fizyczna o średniej intensywności potrafi poprawić metabolizm o kilka-kilkanaście procent. Jej forma jest dowolna. Należy zwrócić jedynie uwagę na intensywność (powinna wynosić około 60-80% max HR) i wspomnianą objętość (zaleca się, aby jedna sesja treningowa trwała około 45 minut).

Krok 6: suplementy diet
Pracę układu trawiennego warto wspomagać rozmaitymi suplementami diet. Zawierające błonnik lub kwas chlorogenowy środki walnie przyczyniają się do wzrostu tempa metabolizmu. Przed wyborem konkretnych preparatów warto jednak pamiętać o tym, aby zaznajomić się z opiniami i recenzjami konkretnych środków. Wszak, nie każdy preparat faktycznie jest skuteczny.

Krok 7: sen
Bardzo ważnym elementem jest również sen. Nie powinniśmy jeść zbyt dużo na noc, by nie obciążać układu trawiennego, który w tym czasie musi regenerować siły. Co więcej, należy zadbać także o komfort naszego dnu. Materac i poduszka powinny być wygodne, a sypialnia należycie przygotowana (wywietrzona i wyziębiona do około 20 stopni Celsjusza).

Krok 8: regularny rytm dobowy
Czy wiesz, że nadwaga to domena osób, które żyją nieregularnie i niezbyt zdrowo? Nasz organizm wymaga od nas pewnej systematyczności – czy to w kontekście odżywiani, ruchu czy snu. W zasadzie – im bardziej regularny będzie nasz dzień, tym nasz organizm będzie pracował efektywniej.

Krok 9: kawa i inne produkty z kofeiną
Jednym ze znanych środków napędzających metabolizm jest kawa. Wysoka zawartość kofeiny działa pobudzająco również na nasz układ trawienny. Należy mieć jednak na uwadze, że spożywanie dużej ilości kawy niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego też, polecamy wybierać produkty zdrowsze (np. zieloną kawę, zieloną herbatę itd.).

Krok 10: badania
Tempo naszego metabolizmu bardzo często zależne jest od ogólnej kondycji naszego organizmu. Dlatego też, realizacja badań kontrolnych jest jak najbardziej wskazana. Chcesz przyśpieszyć metabolizm? Poznaj stan zdrowia swojego organizmu. Być może dzięki temu uda Ci się odnaleźć nieoczywistą przyczynę nadwagi.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *