L-Arginina na budowę masy mięśniowej

Budowanie masy mięśniowej to proces wymagający i długotrwały. Choć wydawać by się mogło, że nie wymaga szczególnej wiedzy, to w zasadzie jest całkowicie na odwrót. Bez wiedzy i pojęcia trudno o „dobrą” masę mięśniową.

Zwiększenie wagi nie zawsze idzie w parze z budowaniem mięśni. Często, amatorzy kulturystyki popełniają błąd i mówiąc kolokwialnie – zalewają się tłuszczem. A jak dobrze wiemy – tkanka tłuszczowa ma zupełnie inną objętość, aniżeli mięśnie dlatego zbudowanie takiej masy jest zadaniem zdecydowanie prostszym. Ale nie na tym nam przecież zależy, nieprawdaż?

Jak przytyć i nabrać mięśni?

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że żadna rewolucyjna metoda na budowanie masy mięśniowej nie istnieje. Wszelkiego rodzaju tabletki i suplementy nie zagwarantują kilkukilogramowych wzrostów w ciągu miesiąca, gdyż z punktu widzenia fizyki ciała – jest to najzwyczajniej w świecie niemożliwe.

Niezbędne elementy, które składają się na budowanie masy mięśniowej to: dieta oraz trening, czyli w wielkim skrócie… łatwo nie będzie. Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową musisz przygotować się na wyczerpującą walkę z samym sobą i sporo dziesiątki litrów wylanych na siłowni. Takie są realia.

Dieta na masę

Jadłospis na masę to absolutny priorytet. Powinien składać się z przynajmniej pięciu posiłków i być realizowany systematycznie (stałe pory posiłków). Każdy posiłek musi być pełnowartościowy i zbilansowany. Nie oznacza to jednak, że wartość odżywcza dla każdego ma być taka sama.

Najbardziej obfitym posiłkiem jest śniadanie (węglowodany złożone i pełnowartościowe białko). Najmniej – kolacja (pełnowartościowe białko). Bilans kaloryczny należy ułożyć na podstawie własnej wagi (ilość kilogramów x 5,5 (węglowodany) x 2 (białko) x 0,5 (tłuszcze)).

Trening na masę

Amatorzy sportu często popełniają błąd przy budowaniu masy mięśniowej realizując zbyt lekkie trening w obawie o spalenie zbyt dużej ilości kalori. Otóż, trening MUSI być wyczerpujący, w przeciwnym wypadku nie dojdzie do stymulacji mięśni i ich późniejszego wzrostu. Sugerujemy realizację planu FBW, kształtującego całą sylwetkę podczas każdej sesji treningowej.

Suplementacja na masę – poznaj l-argininę
L-arginina to aminokwas, który odpowiada za budowę białek ustrojowych. Jest niezbędny wtedy, gdy ciało jest w fazie wzrostu (np. podczas etapu dojrzewania). Zalicza się do grupy aminokwasów niezbędnych.

Arginina stanowi suplement, który wspomaga anabolizm (syntezę), dzięki czemu procesy budowania masy mięśniowej są jeszcze efektywniejsze. Arginina pełni również wiele innych funkcji w naszym organizmie, a mianowicie:

 • reguluje zakwaszenie organizmu (ogranicza możliwość uszkodzenia nerek oraz mózgu poprzez regulację wytwarzania ornityny)
 • stymuluje hormon wzrostu (wysokie stężenie l-argininy wysyła bodziec, który jest informacją dla organizm, że należy wytworzyć hormon wzrostu)
 • stymuluje tlenek azotu (rozluźnia mięśniówkę naczyń krwionośnych, leczy choroby układu krążenia)

Jak widać l-arginina to suplement, który oddziałuje na co najmniej kilka funkcji organizmu. Jego szerokie działanie doceniane jest przez specjalistów na całym świecie. Nie bez powodu bowiem każdy kulturysta dba o odpowiednią dawkę argininy w ciągu doby.

Naturalne źródła argininy

Arginina to składnik, który niekoniecznie trzeba przyjmować w kapsułkach czy proszku. Dla osób, które pragną dostarczyć go w pełni naturalny sposób zaleca się spożywanie:

 • czerwonego mięsa
 • drobiu
 • ryb
 • łososia
 • orzechów włoskich i ziemnych
 • melonów
 • migdałów

Niestety, bardzo często przeszkodą są inne wartości odżywcze znajdujące się w tychże produktach, co znacząco komplikuje dietę (choćby przez obecność nasyconych tłuszczów).

Suplementy diety z argininą

Arginina dostępna jest w wielu suplementach na masę mięśniowych. Znajduje się w odżywkach:

 • białkowych
 • węglowodanowych
 • kreatynowych

Jej obecność potęguje efekty innej suplementacji i pozwala na jeszcze szybsze i efektywniejsze budowanie masy mięśniowej.

Z całą pewnością, l-arginina to suplement z którego warto korzystać. Poprawna suplementacja pozwala zwiększyć efekty treningu i diety na masę. Należy jednak pamiętać, że zbyt długi okres stosowania l-argininy może powodować skutki uboczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *