Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie

Dieta wegetariańska zmniejsza występowanie czynników ryzyka chorób serca głównie poprzez uzyskiwanie korzystniejszego profilu lipidowego u wegetarian, niższego wskaźnika BMI, a także niższego ciśnienia tętniczego. Może być wykorzystywana w leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego, w którym istotna jest niska podaż tłuszczu, a zwłaszcza kwasów tłuszczowych nasyconych
i wysoka podaż fitosteroli i błonnika. Na obniżenie ciśnienia krwi korzystnie wpływają występujące w produktach pochodzenia roślinnego substancje takie jak: potas, magnez i antyoksydanty. Oprócz diety w leczeniu i profilaktyce tych chorób ważne są również inne czynniki związane ze zdrowym stylem życia. Należą do nich: wzrost aktywności fizycznej, rezygnacja z palenia papierosów czy nadużywania alkoholu, a także ograniczenie stresu. Wszystkie te czynniki wpływają na zmniejszony poziom lipidów we krwi, zmniejszenie ciśnienia krwi, a także na spadek masy ciała.

Wysokie spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych i orzechów w diecie wegetariańskiej wpływa również na zmniejszenie ryzyka wytworzenia insulinooporności w organizmie i w konsekwencji cukrzycy typu II. Istotny w profilaktyce cukrzycy jest udział produktów pełnoziarnistych po spożyciu których, obserwowany jest powolny wzrost poziomu glukozy we krwi. U osób spożywających co najmniej trzy porcje produktów pełnoziarnistych dziennie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II jest od 20% do 30% niższe niż u osób rzadko spożywających te produkty (mniej niż 3 porcje tygodniowo).

Dieta wegetariańska ze względu na niskie spożycie produktów zawierających tłuszcz jest powiązana często z niższym wskaźnikiem BMI u osób ją stosujących, czyli równocześnie z mniejszym ryzykiem wystąpienia otyłości. Obniżenie tego ryzyka jest możliwe do uzyskania przy wysokim spożyciu produktów bogatobłonnikowych i produktów o niskiej wartości energetycznej. Należą do nich przede wszystkim warzywa i owoce. Dieta jednak nie jest jedynym czynnikiem decydującym o otyłości. Ważne są również inne aspekty zdrowego stylu życia.

Dieta wegetariańska ze względu na wysoką podaż błonnika pokarmowego może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na chorobę uchyłkową jelit. W przeciwieństwie do niej, diety bogatotłuszczowe zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Podobnie na zdrowie może wpływać spożywanie znacznych ilości mięsa w diecie.

Osoby będące na diecie wegetariańskiej rzadziej chorują na kamicę pęcherzyka żółciowego.